Tunele w Norwegii

      Możliwość komentowania Tunele w Norwegii została wyłączona

Norwegia jest krajem nadbałtyckim, jednym z krajów skandynawskich. Jest to jeden z najsłabiej zaludnionych krajów na świecie. Jest też jednym z krajów najbardziej wysuniętych na północ, jak również bardzo górzystych. Z tego względu, budując sieć dróg, bardzo często konieczne jest przedostanie się na drugą stronę wzgórza czy góry. Nie jest konieczne budowanie gęstej sieci dróg i autostrad, ponieważ kraj jest słabo zaludniony. Potrzeba jednak połączyć ze sobą niektóre punkty, by można było dostać się z punktu A do punktu B. I z tego powodu bardzo często powstają tunele w głąb góry, przechodzące na drugą jej stronę.

tunel norwegia

Tunel Norwegia – budowa

Tunele w Norwegii są niesamowite – bardzo długie, dosłownie wyciosane we wnętrzu skalistej góry. Bardzo często wnętrze tunelu nie jest dodatkowo betonowane, gdyż nie wymaga tego konstrukcja.

W Norwegii znajduje się również najdłuższy tunel w Europie oraz trzeci co do długości tunel na świecie, tunel o nazwie Laerdal. Liczy on sobie dwadzieścia cztery i pół kilometra. Dodatkową atrakcją jest to, że lampy w tunelu nie mają tradycyjnego, białego światła. Jego wnętrze jest oświetlane na żółto i niebiesko, co daje wrażenie i efekt wschodzącego słońca. Dla wygody kierowców tunel został podzielony na trzy odcinki, które są rozdzielone ogromnymi jaskiniami. Jest to nie tylko bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie dla kierowców, ale także niesamowita architektura warta obejrzenia. Niezapomniany efekt gwarantowany!

Tunel Norwegia – opłaty

Niestety, czasami zdarza się, że przejazd przez tunel wiąże się z dodatkową opłatą, którą należy uiścić w celu przejazdu przez tunel. Podobnie jak niektóre płatne drogi ekspresowe i autostrady, zapłacić trzeba również za dojazd do niektórych miejsc drogami prywatnymi, w tym za niektóre drogi prowadzące do schronisk w górach. Wybudowanie drogi w górach, a tym bardziej tunelu prowadzącego przez wnętrze góry jest bardzo kosztowne, stąd w niektórych miejscach opłata jest wymagana. Na szczęście są to pojedyncze przypadki, a przez większość tuneli można przejechać bezpłatnie.