Kto najczęściej zagrożony jest zachorowaniem na cukrzycę?

      Możliwość komentowania Kto najczęściej zagrożony jest zachorowaniem na cukrzycę? została wyłączona

Cukrzyca jest przewlekłym stanem chorobowym występującym z nieodpowiedniego działania ewentualnie produkcji insuliny na mocy trzustki. Prócz zaburzeń metabolizmu cukrów zachodzą także nieprawidłowości w metamorfozie białek lub tłuszczów.

Mimo że co roku przybywa osób chorujących na cukrzycę, nie da się bezdyskusyjnie stwierdzić, co jest źródłową przyczyną jej zachodzenia. Z pewnością sporą funkcję odgrywają geny a także czynniki środowiskowe, oraz jedzenie.

cukrzyca typu 1

Wyróżnia się parę gatunków cukrzycy, ale najbardziej pospolita jest cukrzyca rodzaju 1, inaczej tak zwana cukrzyca pierwotna. Przez długi czas wymiennie używano także nazwę „cukrzyca młodzieńcza”, lecz większa część chorób pojawia się dopiero w 20-30 roku życia. Ludzie, którzy chorują na cukrzycę typu 1 odczuwają mocne pragnienie a także po wielokroć muszą oddawać mocz. Najczęściej posiadają również przesuszoną skórę, skłonność do zajadów i nieustannie czują się zmęczone. Cukrzyca typu 1 wymaga natychmiastowego leczenia, jakie polega na podawaniu adekwatnej porcji insuliny. Częstokroć potrzebne jest stosowanie dodatkowo prawidłowej diety.

diabetycy

Cukrzyca typu 2 następuje przede wszystkim u osób stosujących nieodpowiednią dietę a także mało żywotnych. Nierzadko jest efektem otyłości, więc zazwyczaj cierpią na nią ludzie o zawyżonym BMI. Do typowych symptomów należy zwiększone pragnienie, częste oddawanie moczu, tchnienie o zapachu przypominającym aceton. Cukrzycę rozróżnia się na podstawie dialogu z pacjentem oraz zbadaniu poziomu cukru we krwi. Po ustaleniu diagnozy czas na leczenie polegające na zmianie sposobu żywienia i aplikowaniu tabletek przeciwcukrowych bądź insuliny w zastrzykach.

Istnieje także inny rodzaj cukrzycy pojawiający się u kobiet ciężarnych. Z reguły po powiciu stopień glukozy we krwi powraca do normalnego stanu, ale w okresie ciąży może być zagrożeniem zarówno dla kobiety w ciąży, jak i płodu. Istnieje zagrożenie wystąpienia zbyt wczesnego porodu czy stanu przedrzucawkowego, oprócz tego powszechnie u matek z cukrzycą ciążową w następnych latach występuje cukrzyca typu 2. Ten typ cukrzycy leczy się zwłaszcza sposobem odżywiania, a w razie konieczności także insuliną.

Źródło: szugarfrik.pl