Dawni „Piraci” – czyli jak powielano niegdyś teksty.

      Możliwość komentowania Dawni „Piraci” – czyli jak powielano niegdyś teksty. została wyłączona

Ten wpis ofiarowany zostanie wynalazkowi, który opanował w nader szybkim tempie możliwie cały glob. Gdyby nie owa technologia wynaleziona ponad tysiąc lat temu, czytelnik nie mógłby czytać owego przekazu. Mówimy tu, rzecz jasna o druku.

druk UV

Wiekopomne oszustwo kto właściwie był pierwszy?

Myślę, iż najpewniej będzie rozpocząć od opisania omawianego zagadnienia. Drukiem tytułujemy kilkunastokrotne odbicie pisma z formy na płat papieru, albo opcjonalnie na odpowiednie tworzywo drukowe. W nowoczesnych czasach tą nazwą nazywa się też powszednio wszelką reprodukcję drukową, czyli, odmiennie mówiąc, kopię.
Wstępne formy tego rodzaju technologii możemy odnaleźćkiedyś w dawnym Egipcie, a nawet Sumerze. Blisko 2 500 lat przed naszą erą rozpoczęto używać powszechnie stemple , które umożliwiały dawnym literatom na kilkukrotne klonowanie tego samego dzieła. W późniejszych epokach u wielu kultur odnajduje się podobne wynalazki. Jednak pierwszą wydrukowaną w współczesnym rozumieniu tego typu słowa książką była Sutra Diamentowa, która była starożytnym, indyjskim pismem przełożonym na język chiński. Natychmiast 55 lat po wydrukowaniu owego dzieła zaczęto gromadnie produkować drukowane poemy a także kalendarze.

druk na szkle

Druk w czasach wspołczesnych.

I teraz widzimy że, nieprawdą jest, że rzekomo druk został wynaleziony przez pewnego niemieckiego złotnika. Pomimo tego należy teraz oddać mu cześć i potwierdzić, iż opatentował to na własną rękę i nie czerpał z rozwiązań cywilizacji odległego wschodu.

W nowoczesnych czasach druk jest totalnie różny od powyższego, który począł się propagować 6 w. temu po obszarze Europy. Dziś wykorzystuje się chociażby druk UV, jaki zezwala na stworzenie trwałych i dużo bardziej ładnych tekstów na tradycyjnej kartce papieru. Ponadto treść jest prawie że zawsze pisana pierwej na komputerze, a drukowany dopiero potem. Ostatnio coraz to wybitnie słynny staje się druk na szkle.